Уроки музики: “Пісні та думи”, “Музика в кіно”

Урок музичного мистецтва у 4-му класі

Тема уроку: Пісні та думи.

Мета: Збагатити уявлення учнів про значення літератури для музичних творів, поєднання слова й музики. Розкрити поетично-пісенну біографію нашого народу. Виховувати національну гордість, любов до рідного краю. Розвивати музичний слух та пам’ять, почуття ритму.

Обладнання: Магнітофон та магнітофонні записи, музичні інструменти, таблиця “Гама соль-мажор” вправа для самостійного розучування.

Орієнтований зміст. Співдружність пісні та думи, музики і художньої літератури найповніше виявляється у вокальних творах, де ідейно-смислове навантаження слова посилюється музичною мовою. У цьому взаємо поєднанні збагачуються художні засоби і музики, і поезії.
Основні види художньо-творчої діяльності.
Слухання та сприймання музики.
Музичний матеріал “Кобзарська дума” В. Кушпета
Основні завдання. Слухання.
Виконаня музики. Укр.. народна пісня “Забілів від снігу гай”
Основні завдання. Виконання.
Музична грамота
Звукоряд (гама) соль-мажор
Виконання музики. Українська народна пісня “Біла квочка”
Основні завдання. Розучування.
Ритмічна вправа. Виконання.

Хід уроку
І. Організація уроку.
забезпечити санітарно-гігієнічні умови для проведення уроку;
перевірити роботу технічних засобів навчання;
записати на дошці ритмічні вправи;
закріпити таблиці, ілюстрації;
підібрати дидактичний, роздатковий матеріал;
музичне привітання.

Продзвенів у-же дзвінок по-чи наєть ся у-рок. До брий день! Добрий день!
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання уроку.
       Українські пісні та думи – геніальна поетично-пісенна біографія нашого народу. З її рядків постає образ народу-воїна і народу трудівника, що віками виборював свою незалежність, право бути самим собою, жити і дихати на повні груди на рідній землі. Всю свою одвічну тугу народ переливав у пісні. Все найцінніше, що було в душі українства закарбувалось у них. Ось чому кажуть, що пісня – це душа народу. Прослухайте “Кобзарську думу” українського композитора В.Кушпета.
ІІІ. Розспівування.
Після ладової настройки співаємо закритим ротом витримані звуки примарної зони.

Друга вправа – це оспівування головного звука.

Спів за указкою звуків звукоряду
ІV. Подача нового матеріалу з музичної грамоти
       Розгляньте нотний текст української народної пісні “Забілів від снігу гай” і скажіть, на якій ноті вона закінчується. Якщо в мажорній пісні мелодія закінчується на нотці, якою є нота соль, а біля скрипкового ключа записано знак фа#, то пісня написана у соль мажорі.
Проспівайте звукоряд соль мажор. У соль мажорі слід співати не фа, а фа# (на півтона вище)

V. Музично-ритмічні вправи
       Подивіться на дошку. На ній записані ритмічні вправи. Я виконаю першу вправу, а ви уважно слідкуйте за її записом. (Поплескую вправу і співаю на одному звуці ритмічні склади тривалостей звуків) Пропоную учням виконати вправу, слідкую за точністю виконання ритму. Другу і третю вправи виконуємо без попередньої підготовки. З метою перевірки якості засвоєння 2-3 учні виконують вправи індивідуально.

З якої пісні цей ритмічний рисунок

VІ. Виконання пісні.
       Виконайте українську народну пісню “Забілів від снігу гай”. Мелодія пісні наспівна, святкова, тому виконувати її треба без поспіху, протяжно. Для створення особливого, святкового настрою під час виконання використайте дзвіночки чи трикутник.
VІІ. Опитування
Виконання пісні
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити текст пісні. Вистукувати ритмічні вправи.
ІХ. Підсумок уроку
       Підводжу підсумок роботи учнів на уроці, відзначаю кращих. Виставляю оцінки мотивую їх.

УРОК МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

у 5 класі
на тему:
“Музика в кіно”

Урок музичного мистецтва у 5-му класі
Тема уроку: Музика в кіно.
Мета: Збагатити уявлення учнів про музику до кінофільмів, в основі яких лежить літературний сценарій. Навчити побудову тонічного тризвук, розвивати навики чистоти інтонування, музичного сприймання, гармонічний слух та стрій. Виховувати культуру поведінки, любов до мистецтва.
Обладнання: Музичні інструменти, магнітофон та магнітофонні записи, запис звукоряду, з музичної грамоти.
Орієнтований зміст. Запропонувати учням пригадати фільми в яких музика відіграє важливу роль, є дійової особою.
Основні види художньо-творчої діяльності.
Слухання та сприймання музики.
Музичний матеріал. І.Дунаєвський. Марш з кінофільму “Веселі хлоп’ята”
Основні завдання. Слухання
Музичний матеріал. Р.Роджерс “До-ре-мі” Фрагмент з кінофільму “Звуки музики”.
Основні завдання. Слухання та виконання.
Виконання музики:
Музичний матеріал. “Зимова пісенька” сл. і муз. В.Островського
Основні завдання. Виконання
Музичний матеріал. Р.Роджерс “До-ре-мі”.
Основні завдання. Розучування за допомогою нотного запасу, використати для розслідування звукоряд, що лежить в основі даного фрагмента.
Творча робота
Музичний матеріал Р.Род жер “До-ре-мі”
Основні завдання. Учні створюють до кожного звуку музичну поспівку.
Музична грамота. Гама До-мажор. Тонічний тризвук.
Основні завдання. Вивчення.
Вправа
Основні завдання. Спів на нотах.
Хід уроку
І.Організація уроку:
забезпечити санітарно-гігієнічні умови для проведення уроку;
перевірити роботу технічних засобів навчання;
перевірити готовність учнів до уроку;
закріпити таблиці, ілюстрації;
підібрати дидактичний, роздатковий матеріал;
музичне привітання.

Хлопчи-ки дів-чат-ка зна-єм без ліг ми пі-сень.
До-брий день! До-брий день!

2.Повідомлення теми, мети, та завдань уроку.
Музика в кіно.
       Музика в кіно відіграє важливу, але не головну роль. Кінофільми створюють за літературними сценаріями, тому композитори пишуть музику відповідно до подій, що розгортаються на екрані. Але є кінофільми, в яких музика виступає головною дійовою особою. Чудові приклади цього – російська музична кінокомедія “Веселі хлоп’ята” та американський фільм “Звуки музики”. Музику до кінофільму “Звуки музики” написав композитор Р.Роджерс. А зміст його такий: жоден вихователь не може впоратись із непосидючими та неймовірно неслухняними дітьми. Але прийшла нова вчителька і своїм чарівним співом захопила дітей, які також дуже полюбили музику та з особливим задоволенням почали співати. Вона придумувала для них цікаву музику, яка будувалася н простих інтонаціях, кількох звуках та звичайних гамах. Весела дитяча музика так часто звучить у цьому фільмі, що стала його головною дійовою особою.
ІІІ. Розспівування.
Спів звукоряду за указкою.

Спів гами До-мажор різними тривалостями

Мелодична поспівка.
Співає чисте джерело,
Навколо вквітчане барвінком,
І пісня людям на добро
Лунає радісно і дзвінко.
Прослухайте пісню “До-ре-мі” з кінофільму “звуки музики” та проспівайте уривок з неї.

До го- роб- чи- ка гніз- до Ре пташки серед де- рев Мі так ве- се
ло ме- ні. Фа для пісеньки сло- ва. Соль співає дітво- ра
Ля – розквітла все зем- ля Сі – зро- би доб- ро у- сім і вер немось знову в До

ІV. Подача нового матеріалу з музичної грамоти.
Гама До-мажор. Тонічний тризвук.
Звукоряд, в якому є тоніка До, а між нотами мі-фа (ІІІ-ІV) та сі-до (VІІ-VІІІ) півтон, називається звукорядом До-мажор. Якщо у звукоряді ступені ладу ідуть за порядком –від нижньої тоніки до верхньої, такий звукоряд називається гамою, а мажорний звукоряд – мажорною гамою.
Гама до мажор

Стійкими ступенями є І, ІV, V.        Послухайте, як звучить гама до мажор у виконанні вчителя та проспівайте її всі разом. Звуки побудовані на стійких ступенях, утворюють тонічний тризвук. Одночасне звучання трьох і більш звуків називається акордом.

       Проспівайте вправи. Чи відрізняються вони ступеневою побудовою? Визначне тоніку.
а)
б)
в)

V. Виконання пісні
Виконайте “зимову пісеньку”. Добивайтесь чистого і красивого звучання вашого голосу. Не співайте крикливим звуком, стежте за чистотою інтонації.
VІ. Опитування.
Спів вправ з тестуванням. Виконання пісні “Зимова пісенька”
VІІ. Домашнє завдання та підсумок уроку.
Навчитись будувати тонни тризвук від звуків ре, мі, фа, соль.
Вивчити пісню “До-ре-мі”. Повторити вивчені пісні.



                    

  .   ˳  Український рейтинг TOP.TOPUA.NET Arts.In.UA Lviv TOP